باتری های تقویت شده چیست؟ چگونه عمل میکنند؟

باتری های تقویت شده چیست؟ چگونه عمل میکنند؟

در این مقاله قصد داریم نتایج تحقیقات انجام شده در رابطه با باتری های تقویت شده را ارایه دهیم. قبل از شروع بهتر است نگاهی به اجزای تشکیل دهنده باتری های لیتیوم یون بیندازیم.

باتری های لیتیوم یون دارای ساختار خاص با چگالی انرژی متفاوتی میباشند اما در حالت کلی مانند سایر باتری ها شامل الکترولیت، الکترود منفی (آند)، الکترود مثبت (کاتد) و لایه جدا کننده می باشد. همچنین باتری های لیتیوم یون به مدارات الکتریکی محافظ، فیوزهای جهت جلوگیری از برعکس شدن قطبیت و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد و دیگر اجزا میباشد.

در شکل بصورت خیلی سطحی بخش های کاتد و آند و جداکننده را جهت سادگی نشان داده ایم.

خب اما سوال اینجاست که چه اتفاقی باعث میشود تا باتری های تقویت شده در همان ابعاد و ظرفیت خود باتری اورجینال موبایل شارژدهی بیشتر و طولانی تری داشته باشند؟!

 

طبق تحقیق پژوهشگران صنعت باتری سازی، یک باتری لیتیوم یون معمولی و متداول که از جنس لیتیوم اکسید منگنز استفاده میشود چگالی انرژی حدود ۲۸۰ وات در کیلوگرم دارد اما چگالی انرژی باتری تولید شده حدود ۱۵۰ وات در کیلوگرم است. این امر در باتری های تقویت شده تا حدودی جبران شده است.

تفاوت اصلی این باتری ها در نوع جنس الکترودها و الکترولیت استفاده شده در باتری است که این امکان را فراهم میکند تا فعل و انفعالات شیمایی راحت تر در باتری اتفاق بیفتد و عبور یون های لیتیوم که باعث آزاد شدن انرژی و منجر به تولید ولتاژ میشود راحتر باشد.

بطور خلاصه:

  • جنس الکترود در باتری های لیتیوم یون متنوع است و الکترودی که باعث جریان دهی بالا و افزایش سطح عبور الکترون را ایجاد میکند در باتری های تقویت شده استفاده گردیده است.
  • فرسایش کاتد عامل کاهش ظرفیت باتری است. در باتری های تقویت شده از عواملی بعنوان محافظت کننده کاتد و موادی جهت بهبود دهنده ی رسوب لیتیوم استفاده شده است تا مدت فرسایش الکترود کاتد طولانی تر شود.
  • متفاوت بودن جنس الکترولیت استفاده شده. در باتری های لیتیوم یون متداول از الکترولیت مایع استفاده شده است درحالیکه در باتری های تقویت شده از نانو مواد و پودرهای خاص جهت افزایش هدایت الکتریکی استفاده شده است که تک تک این تغییرات به عمر و افزایش باتری اثرگذار هستند.

 

نتیجه گیری:

ساختار کلی باتری های تقویت شده مشابه باتری های لیتیومی متداول است که شامل دو الکترود که توسط الکترولیت با یکدیگر در ارتباط اند میباشد. عوامل اصلی موثر در افزایش چگالی انرژی و شارژ دهی بیشتر نوع جنس مواد استفاده شده است که در باتری های تقویت شده مانند شرکت Power bear از بهترین مواد و بروز ترین نوع ساخت استفاده شده است.

در حال حاضر باتری های تقویت شده Power bear برای برندهای سامسونگ، آیفون، ال جی، در فروشگاه موجود میباشد.

 

تجربه شما در استفاده از باتری های تقویت شده چیست؟

 

دیدگاه بگذارید

اولین فردی باشید که نظر می دهید

avatar
wpDiscuz
برو به بالا